Results

 

2017 King Boreas Winter Triathlon RESLULTS!

http://www.frontrunnerusa.com/wp-content/uploads/2017/01/wintercarnivaltriathlonresults20172.txt

 

King Breas Winter Triathlon
Lake Phalen – St. Paul, MN, Juary 31, 2016

5k Run 15 K Bike – 7K Ski

2016 Results:

2016 INDIVIDUAL RESULTS

Place Div/Tot Bib Name Cat Age Sex City St Rank Run Rate Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Ski Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/3 40 Joel Lafrance I 35 M Plymouth MN 2 20:08 6:30 0:44 2 43:08 12.9 1:11 2 19:09 6:11 1:24:19
2 1/5 10 Sean Cooley I 30 M St. Paul MN 1 19:46 6:23 1:09 1 42:42 13.1 1:17 5 20:18 6:33 1:25:09
3 1/3 67 Andrew Tilman I 27 M 5 20:42 6:41 0:48 4 49:30 11.3 1:19 3 19:43 6:22 1:32:00
4 2/5 14 Dennis Curran I 33 M Plymouth MN 3 20:09 6:30 1:06 8 50:29 11.1 1:02 4 20:05 6:29 1:32:49
5 2/3 55 Jordan Roby I 25 M Wayzata MN 4 20:41 6:41 0:22 7 49:54 11.2 2:08 7 21:28 6:56 1:34:31
6 1/2 2 Mike Berkopec I 53 M Eagan MN 18 23:32 7:36 1:27 3 49:13 11.3 1:39 8 21:45 7:01 1:37:34
7 1/1 18 David Dow I 60 M Stillwater MN 31 24:53 8:02 1:43 31 56:09 9.9 2:00 1 13:00 4:12 1:37:41
8 1/6 13 Justin Cummins I 40 M Duluth MN 7 21:37 6:59 1:05 12 51:46 10.8 1:45 16 23:43 7:39 1:39:54
9 1/2 29 Jan Guenther I 56 F Long Lake MN 21 23:52 7:42 0:33 23 54:15 10.3 1:10 6 21:03 6:48 1:40:51
10 1/6 24 Tim Gallagher I 47 M Aurora IL 16 23:12 7:29 1:09 5 49:41 11.2 1:28 23 26:00 8:24 1:41:28
11 3/5 26 Brian Glaeser I 30 M Somerset WI 11 22:10 7:09 0:37 21 53:56 10.3 2:04 18 24:02 7:46 1:42:47
12 1/2 1 Cindi Bannink I 38 F Madison WI 22 23:55 7:43 1:07 24 54:19 10.3 1:26 9 22:11 7:10 1:42:57
13 1/6 7 Richard Chin I 56 M St. Paul MN 13 22:22 7:13 0:57 28 55:32 10.0 1:23 14 22:50 7:22 1:43:02
14 2/6 17 Charles Donly I 46 M Minneapolis MN 10 22:08 7:09 0:35 18 53:10 10.5 1:33 26 26:35 8:35 1:44:01
15 1/2 22 Jeanne Fleck I 50 F Proctor MN 34 25:17 8:10 1:09 13 52:15 10.7 1:28 19 24:04 7:46 1:44:11
16 2/6 8 Stephen Clark I 58 M Cushing WI 14 22:31 7:16 1:03 15 52:41 10.6 1:56 25 26:26 8:32 1:44:35
17 1/2 54 Christina Roberts I 29 F St. Louis Park MN 15 23:08 7:28 0:37 32 56:40 9.8 1:36 12 22:39 7:19 1:44:38
18 1/5 20 Kitty Earl-Torniainen I 48 F Saint Paul MN 30 24:47 8:00 0:46 26 54:56 10.2 1:31 13 22:42 7:20 1:44:39
19 69 Andrew Gislason I 99 M 26 24:23 7:52 0:49 19 53:22 10.5 1:25 21 25:20 8:11 1:45:17
20 2/6 38 Jukka Kukkonen I 43 M St Paul MN 28 24:35 7:56 0:40 6 49:49 11.2 1:36 36 29:02 9:22 1:45:40
21 2/2 56 Christina Ross I 36 F Chaska MN 39 26:21 8:30 2:01 16 53:06 10.5 1:58 17 24:00 7:45 1:47:24
22 3/6 6 Anthony Carter I 57 M Cohasset MN 23 24:12 7:49 1:25 33 58:05 9.6 1:39 15 23:13 7:30 1:48:32
23 4/6 60 Peter Thelen I 57 M Minneapolis MN 36 25:26 8:13 0:58 22 54:04 10.3 2:37 22 25:40 8:17 1:48:43
24 5/6 19 Mark Drangsholt I 58 M Seattle WA 29 24:42 7:58 0:25 17 53:10 10.5 1:36 37 29:13 9:26 1:49:04
25 2/3 34 Alan Johnson I 37 M Grand Forks ND 8 21:54 7:04 0:52 9 50:32 11.0 1:15 47 35:26 11:26 1:49:57
26 3/6 66 Jacob Kjome I 43 M 25 24:22 7:52 1:16 47 1:00:51 9.2 1:37 11 22:32 7:16 1:50:36
27 2/2 44 Lindsey Marshall I 26 F St. Paul MN 27 24:33 7:55 0:52 49 1:02:26 8.9 1:37 10 22:25 7:14 1:51:51
28 4/6 31 David Haaland I 40 M Saint Paul MN 33 25:14 8:09 1:19 10 50:49 11.0 2:23 44 32:41 10:33 1:52:24
29 3/6 50 John Odom I 48 M Chanhassen MN 24 24:21 7:52 1:50 20 53:38 10.4 2:59 38 30:07 9:43 1:52:54
30 4/6 42 Paul Langer I 49 M Minneapolis MN 40 26:25 8:32 0:48 30 55:56 10.0 2:26 31 28:12 9:06 1:53:45
31 2/5 27 Anne Grabowski I 48 F Minneapolis MN 37 26:03 8:25 1:23 14 52:31 10.6 5:59 33 28:28 9:11 1:54:22
32 2/2 45 Kristin Miller I 53 F West Lakeland MN 32 25:05 8:06 1:09 34 58:06 9.6 1:50 35 28:56 9:20 1:55:03
33 5/6 49 Scott Needham I 42 M Eagan MN 20 23:51 7:42 1:29 37 58:45 9.5 1:48 41 31:37 10:12 1:57:27
34 6/6 5 Tim Brown I 57 M Blaine MN 35 25:24 8:12 0:33 41 1:00:09 9.3 2:40 34 28:53 9:19 1:57:37
35 6/6 15 Alan Dettmer I 44 M Grand Rapids MN 47 29:04 9:23 1:54 45 1:00:36 9.2 2:15 20 24:13 7:49 1:58:00
36 1/2 53 Alisa Reckinger I 30 F Minneapolis MN 51 30:03 9:42 0:46 40 1:00:02 9.3 1:51 24 26:12 8:27 1:58:52
37 1/2 68 Kaitlyn Lindaman I 19 F 41 27:10 8:46 0:44 51 1:02:52 8.9 1:17 27 27:06 8:45 1:59:07
38 4/5 48 Andrew Murphy I 33 M St. Louis Park MN 45 27:39 8:55 0:59 39 58:53 9.5 4:02 29 27:39 8:55 1:59:10
39 3/3 52 Tyler Purdy I 38 M Wayzata MN 44 27:39 8:55 0:58 38 58:53 9.5 4:03 30 27:40 8:56 1:59:11
40 1/2 16 Amy Dettmer I 44 F Grand Rapids MN 43 27:33 8:54 1:53 46 1:00:46 9.2 2:04 28 27:23 8:50 1:59:37
41 5/5 3 Michael Bieber I 31 M Spring Lake Park MN 12 22:16 7:11 0:56 11 51:28 10.8 2:39 55 44:23 14:19 2:01:40
42 3/5 32 Monika Hoffman I 48 F Minnetonka MN 46 28:37 9:14 0:57 27 55:21 10.1 3:11 46 34:18 11:04 2:02:22
43 5/6 58 Tom Segar I 45 M Minnetonka MN 48 29:12 9:26 2:14 25 54:56 10.2 4:08 42 32:11 10:23 2:02:39
44 2/2 61 Eric Vicari I 51 M Oakdale MN 9 22:07 7:08 0:52 36 58:34 9.5 1:35 48 40:07 12:57 2:03:14
45 2/2 36 Elizabeth Karlen I 40 F Minneapolis MN 52 30:04 9:42 0:43 48 1:01:21 9.1 0:10 45 33:46 10:54 2:06:03
46 1/2 33 Andrew Hoogerwerf I 24 M Rock Island IL 6 21:34 6:58 1:04 52 1:03:29 8.8 2:29 49 40:09 12:58 2:08:44
47 2/2 23 Alec Fotsch I 23 M Minneapolis MN 42 27:12 8:47 1:08 29 55:49 10.0 2:26 52 42:16 13:39 2:08:50
48 1/4 63 Mark Winholtz I 65 M Andover MN 59 33:54 10:56 0:46 50 1:02:44 8.9 1:52 40 30:35 9:52 2:09:48
49 25 Lauren Garriques I 15 F Lake Forest IL 17 23:29 7:35 0:49 42 1:00:14 9.3 2:36 53 43:04 13:54 2:10:10
50 2/2 30 Helen Gunther I 58 F Excelsior MN 55 31:34 10:11 0:49 54 1:08:02 8.2 2:18 32 28:22 9:09 2:11:05
51 43 Eric Lavigne C 43 M Minnetonka MN 58 33:26 10:47 2:23 35 58:20 9.6 5:45 43 32:28 10:29 2:12:20
52 2/2 46 Kelsey Morfitt I 31 F North Liberty IA 38 26:15 8:28 1:11 53 1:04:32 8.6 2:43 50 40:50 13:11 2:15:29
53 1/2 57 Sheri Schrock I 61 F Cohasset MN 57 31:59 10:19 1:40 56 1:11:51 7.8 2:14 39 30:29 9:50 2:18:11
54 3/3 35 Thomas Jones III I 26 M Kansas City MO 19 23:34 7:36 0:42 44 1:00:17 9.3 1:52 57 54:17 17:31 2:20:41
55 2/4 37 Daniel Kirk I 69 M Blaine MN 54 30:22 9:48 0:33 43 1:00:16 9.3 1:00 56 54:10 17:29 2:26:19
56 2/2 12 Ashlyn Cummins I 17 F Duluth MN 56 31:55 10:18 0:51 55 1:09:44 8.0 2:52 51 41:10 13:17 2:26:30
57 3/4 51 John Tom Pierce I 66 M Westwood Hills KS 50 29:57 9:40 1:06 60 1:18:41 7.1 2:46 54 44:09 14:15 2:36:36
58 2/2 59 Leslie Stanaway I 62 F Minneapolis MN 49 29:45 9:36 0:59 57 1:12:47 7.7 2:06 59 58:34 18:54 2:44:09
59 6/6 4 Robert Blithe I 47 M Webster WI 61 35:13 11:22 1:08 58 1:12:47 7.7 4:33 58 55:39 17:57 2:49:18
60 4/5 64 Renae Wright I 46 F Danbury WI 60 35:13 11:22 1:09 59 1:12:59 7.6 4:22 60 59:52 19:19 2:53:34
61 5/5 47 Wendy Mueller I 46 F Andover MN 62 36:29 11:47 1:33 61 1:24:08 6.6 2:32 62 69:05 22:18 3:13:45
62 4/4 11 Tom Couillard I 66 M White Bear Lake MN 53 30:15 9:46 2:02 62 1:41:48 5.5 8:12 61 64:47 20:54 3:27:02

results by FrontRunner results posted on: www.frontrunnerusa.com
2016 MIXED RELAY RESULTS

Place Bib TEAM MEMBERS: St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 103 Guns,Steel and Germs ; Kathy Sanville , Terry Thompson , Chris Sanville
1 21:06 6:49 0:23 1 1:01:21 9.1 0:46 2 26:07 8:26 1:49:41
2 101 Stride Ride Glide ; Claire Schmid , Jennifer Sobota , Brenda Nelson
4 36:04 11:38 0:27 2 1:08:20 8.2 0:26 3 28:28 9:11 2:13:43
3 102 Ms. Conduct Hockey C ; Jayme Simon , Annie Lumbar Bendson , Ammie Wagner
3 33:06 10:41 0:33 4 1:17:13 7.2 0:24 1 25:24 8:12 2:16:37
4 104 IDC ; Bob Howard , Nick Vanderlugt , Mike Scott
2 28:11 9:06 0:35 3 1:11:09 7.8 0:43 4 46:09 14:54 2:26:46

CLYDESDALE OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Rate Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Ski Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 43 Eric Lavigne 43 Minnetonka MN 1 33:26 10:47 2:23 1 58:20 9.6 5:45 1 32:28 10:29 2:12:20

ATHENA OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Rate Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Ski Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Rate Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Ski Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 40 Joel Lafrance 35 Plymouth MN 2 20:08 6:30 0:44 2 43:08 12.9 1:11 2 19:09 6:11 1:24:19
2 10 Sean Cooley 30 St. Paul MN 1 19:46 6:23 1:09 1 42:42 13.1 1:17 5 20:18 6:33 1:25:09
3 67 Andrew Tilman 27 5 20:42 6:41 0:48 4 49:30 11.3 1:19 3 19:43 6:22 1:32:00
4 14 Dennis Curran 33 Plymouth MN 3 20:09 6:30 1:06 8 50:29 11.1 1:02 4 20:05 6:29 1:32:49
5 55 Jordan Roby 25 Wayzata MN 4 20:41 6:41 0:22 7 49:54 11.2 2:08 6 21:28 6:56 1:34:31
6 2 Mike Berkopec 53 Eagan MN 16 23:32 7:36 1:27 3 49:13 11.3 1:39 7 21:45 7:01 1:37:34
7 18 David Dow 60 Stillwater MN 25 24:53 8:02 1:43 24 56:09 9.9 2:00 1 13:00 4:12 1:37:41
8 13 Justin Cummins 40 Duluth MN 7 21:37 6:59 1:05 12 51:46 10.8 1:45 11 23:43 7:39 1:39:54
9 24 Tim Gallagher 47 Aurora IL 15 23:12 7:29 1:09 5 49:41 11.2 1:28 16 26:00 8:24 1:41:28
10 26 Brian Glaeser 30 Somerset WI 11 22:10 7:09 0:37 18 53:56 10.3 2:04 12 24:02 7:46 1:42:47
11 7 Richard Chin 56 St. Paul MN 13 22:22 7:13 0:57 21 55:32 10.0 1:23 9 22:50 7:22 1:43:02
12 17 Charles Donly 46 Minneapolis MN 10 22:08 7:09 0:35 15 53:10 10.5 1:33 18 26:35 8:35 1:44:01
13 8 Stephen Clark 58 Cushing WI 14 22:31 7:16 1:03 13 52:41 10.6 1:56 17 26:26 8:32 1:44:35
14 69 Andrew Gislason 99 22 24:23 7:52 0:49 16 53:22 10.5 1:25 14 25:20 8:11 1:45:17
15 38 Jukka Kukkonen 43 St Paul MN 23 24:35 7:56 0:40 6 49:49 11.2 1:36 23 29:02 9:22 1:45:40
16 6 Anthony Carter 57 Cohasset MN 19 24:12 7:49 1:25 25 58:05 9.6 1:39 10 23:13 7:30 1:48:32
17 60 Peter Thelen 57 Minneapolis MN 28 25:26 8:13 0:58 19 54:04 10.3 2:37 15 25:40 8:17 1:48:43
18 19 Mark Drangsholt 58 Seattle WA 24 24:42 7:58 0:25 14 53:10 10.5 1:36 24 29:13 9:26 1:49:04
19 34 Alan Johnson 37 Grand Forks ND 8 21:54 7:04 0:52 9 50:32 11.0 1:15 30 35:26 11:26 1:49:57
20 66 Jacob Kjome 43 21 24:22 7:52 1:16 34 1:00:51 9.2 1:37 8 22:32 7:16 1:50:36
21 31 David Haaland 40 Saint Paul MN 26 25:14 8:09 1:19 10 50:49 11.0 2:23 29 32:41 10:33 1:52:24
22 50 John Odom 48 Chanhassen MN 20 24:21 7:52 1:50 17 53:38 10.4 2:59 25 30:07 9:43 1:52:54
23 42 Paul Langer 49 Minneapolis MN 29 26:25 8:32 0:48 23 55:56 10.0 2:26 21 28:12 9:06 1:53:45
24 49 Scott Needham 42 Eagan MN 18 23:51 7:42 1:29 27 58:45 9.5 1:48 27 31:37 10:12 1:57:27
25 5 Tim Brown 57 Blaine MN 27 25:24 8:12 0:33 30 1:00:09 9.3 2:40 22 28:53 9:19 1:57:37
26 15 Alan Dettmer 44 Grand Rapids MN 34 29:04 9:23 1:54 33 1:00:36 9.2 2:15 13 24:13 7:49 1:58:00
27 48 Andrew Murphy 33 St. Louis Park MN 32 27:39 8:55 0:59 29 58:53 9.5 4:02 19 27:39 8:55 1:59:10
28 52 Tyler Purdy 38 Wayzata MN 31 27:39 8:55 0:58 28 58:53 9.5 4:03 20 27:40 8:56 1:59:11
29 3 Michael Bieber 31 Spring Lake Park MN 12 22:16 7:11 0:56 11 51:28 10.8 2:39 35 44:23 14:19 2:01:40
30 58 Tom Segar 45 Minnetonka MN 35 29:12 9:26 2:14 20 54:56 10.2 4:08 28 32:11 10:23 2:02:39
31 61 Eric Vicari 51 Oakdale MN 9 22:07 7:08 0:52 26 58:34 9.5 1:35 31 40:07 12:57 2:03:14
32 33 Andrew Hoogerwerf 24 Rock Island IL 6 21:34 6:58 1:04 36 1:03:29 8.8 2:29 32 40:09 12:58 2:08:44
33 23 Alec Fotsch 23 Minneapolis MN 30 27:12 8:47 1:08 22 55:49 10.0 2:26 33 42:16 13:39 2:08:50
34 63 Mark Winholtz 65 Andover MN 39 33:54 10:56 0:46 35 1:02:44 8.9 1:52 26 30:35 9:52 2:09:48
35 35 Thomas Jones III 26 Kansas City MO 17 23:34 7:36 0:42 32 1:00:17 9.3 1:52 37 54:17 17:31 2:20:41
36 37 Daniel Kirk 69 Blaine MN 38 30:22 9:48 0:33 31 1:00:16 9.3 1:00 36 54:10 17:29 2:26:19
37 51 John Tom Pierce 66 Westwood Hills KS 36 29:57 9:40 1:06 38 1:18:41 7.1 2:46 34 44:09 14:15 2:36:36
38 4 Robert Blithe 47 Webster WI 40 35:13 11:22 1:08 37 1:12:47 7.7 4:33 38 55:39 17:57 2:49:18
39 11 Tom Couillard 66 White Bear Lake MN 37 30:15 9:46 2:02 39 1:41:48 5.5 8:12 39 64:47 20:54 3:27:02
40 65 Christopher Hedlund 99 33 28:16 9:08
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Rate Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Ski Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 29 Jan Guenther 56 Long Lake MN 3 23:52 7:42 0:33 4 54:15 10.3 1:10 1 21:03 6:48 1:40:51
2 1 Cindi Bannink 38 Madison WI 4 23:55 7:43 1:07 5 54:19 10.3 1:26 2 22:11 7:10 1:42:57
3 22 Jeanne Fleck 50 Proctor MN 8 25:17 8:10 1:09 1 52:15 10.7 1:28 7 24:04 7:46 1:44:11
4 54 Christina Roberts 29 St. Louis Park MN 1 23:08 7:28 0:37 8 56:40 9.8 1:36 4 22:39 7:19 1:44:38
5 20 Kitty Earl-Torniainen 48 Saint Paul MN 6 24:47 8:00 0:46 6 54:56 10.2 1:31 5 22:42 7:20 1:44:39
6 56 Christina Ross 36 Chaska MN 11 26:21 8:30 2:01 3 53:06 10.5 1:58 6 24:00 7:45 1:47:24
7 44 Lindsey Marshall 26 St. Paul MN 5 24:33 7:55 0:52 14 1:02:26 8.9 1:37 3 22:25 7:14 1:51:51
8 27 Anne Grabowski 48 Minneapolis MN 9 26:03 8:25 1:23 2 52:31 10.6 5:59 12 28:28 9:11 1:54:22
9 45 Kristin Miller 53 West Lakeland MN 7 25:05 8:06 1:09 9 58:06 9.6 1:50 13 28:56 9:20 1:55:03
10 53 Alisa Reckinger 30 Minneapolis MN 16 30:03 9:42 0:46 10 1:00:02 9.3 1:51 8 26:12 8:27 1:58:52
11 68 Kaitlyn Lindaman 19 12 27:10 8:46 0:44 15 1:02:52 8.9 1:17 9 27:06 8:45 1:59:07
12 16 Amy Dettmer 44 Grand Rapids MN 13 27:33 8:54 1:53 12 1:00:46 9.2 2:04 10 27:23 8:50 1:59:37
13 32 Monika Hoffman 48 Minnetonka MN 14 28:37 9:14 0:57 7 55:21 10.1 3:11 16 34:18 11:04 2:02:22
14 36 Elizabeth Karlen 40 Minneapolis MN 17 30:04 9:42 0:43 13 1:01:21 9.1 0:10 15 33:46 10:54 2:06:03
15 25 Lauren Garriques 15 Lake Forest IL 2 23:29 7:35 0:49 11 1:00:14 9.3 2:36 19 43:04 13:54 2:10:10
16 30 Helen Gunther 58 Excelsior MN 18 31:34 10:11 0:49 17 1:08:02 8.2 2:18 11 28:22 9:09 2:11:05
17 46 Kelsey Morfitt 31 North Liberty IA 10 26:15 8:28 1:11 16 1:04:32 8.6 2:43 17 40:50 13:11 2:15:29
18 57 Sheri Schrock 61 Cohasset MN 20 31:59 10:19 1:40 19 1:11:51 7.8 2:14 14 30:29 9:50 2:18:11
19 12 Ashlyn Cummins 17 Duluth MN 19 31:55 10:18 0:51 18 1:09:44 8.0 2:52 18 41:10 13:17 2:26:30
20 59 Leslie Stanaway 62 Minneapolis MN 15 29:45 9:36 0:59 20 1:12:47 7.7 2:06 20 58:34 18:54 2:44:09
21 64 Renae Wright 46 Danbury WI 21 35:13 11:22 1:09 21 1:12:59 7.6 4:22 21 59:52 19:19 2:53:34
22 47 Wendy Mueller 46 Andover MN 22 36:29 11:47 1:33 22 1:24:08 6.6 2:32 22 69:05 22:18 3:13:45
TOP TEN RUN TIMES

Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Sean Cooley St. Paul MN 30 M 19:46 4:57
2 Joel Lafrance Plymouth MN 35 M 20:08 5:02
3 Dennis Curran Plymouth MN 33 M 20:09 5:03
4 Jordan Roby Wayzata MN 25 M 20:41 5:11
5 Andrew Tilman 27 M 20:42 5:11
6 Andrew Hoogerwerf Rock Island IL 24 M 21:34 5:24
7 Justin Cummins Duluth MN 40 M 21:37 5:25
8 Alan Johnson Grand Forks ND 37 M 21:54 5:29
9 Eric Vicari Oakdale MN 51 M 22:07 5:32
10 Charles Donly Minneapolis MN 46 M 22:08 5:32

TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Sean Cooley St. Paul MN 30 M 00:42:42 13.1
2 Joel Lafrance Plymouth MN 35 M 00:43:08 12.9
3 Paul Earl-Torniainen Saint Paul MN 46 M 00:48:55 11.4
4 Mike Berkopec Eagan MN 53 M 00:49:13 11.3
5 Andrew Tilman 27 M 00:49:30 11.3
6 Tim Gallagher Aurora IL 47 M 00:49:41 11.2
7 Jukka Kukkonen St Paul MN 43 M 00:49:49 11.2
8 Jordan Roby Wayzata MN 25 M 00:49:54 11.2
9 Dennis Curran Plymouth MN 33 M 00:50:29 11.1
10 Alan Johnson Grand Forks ND 37 M 00:50:32 11.0

TOP TEN SKI TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 David Dow Stillwater MN 60 M 13:00 4:12
2 Joel Lafrance Plymouth MN 35 M 19:09 6:11
3 Andrew Tilman 27 M 19:43 6:22
4 Dennis Curran Plymouth MN 33 M 20:05 6:29
5 Sean Cooley St. Paul MN 30 M 20:18 6:33
6 Jan Guenther Long Lake MN 56 F 21:03 6:48
7 Jordan Roby Wayzata MN 25 M 21:28 6:56
8 Mike Berkopec Eagan MN 53 M 21:45 7:01
9 Cindi Bannink Madison WI 38 F 22:11 7:10
10 Lindsey Marshall St. Paul MN 26 F 22:25 7:14

FEMALE AGE GROUP RESULTS 17 – 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 68 Kaitlyn Lindaman 19 F 1 27:10 8:46 0:44 1 1:02:52 8.9 1:17 1 27:06 8:45 1:59:07
2 12 Ashlyn Cummins 17 F Duluth MN 2 31:55 10:18 0:51 2 1:09:44 8.0 2:52 2 41:10 13:17 2:26:30

FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 – 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 – 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 54 Christina Roberts 29 F St. Louis Park MN 1 23:08 7:28 0:37 1 56:40 9.8 1:36 2 22:39 7:19 1:44:38
2 44 Lindsey Marshall 26 F St. Paul MN 2 24:33 7:55 0:52 2 1:02:26 8.9 1:37 1 22:25 7:14 1:51:51

FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 – 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 53 Alisa Reckinger 30 F Minneapolis MN 2 30:03 9:42 0:46 1 1:00:02 9.3 1:51 1 26:12 8:27 1:58:52
2 46 Kelsey Morfitt 31 F North Liberty IA 1 26:15 8:28 1:11 2 1:04:32 8.6 2:43 2 40:50 13:11 2:15:29

FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 – 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1 Cindi Bannink 38 F Madison WI 1 23:55 7:43 1:07 2 54:19 10.3 1:26 1 22:11 7:10 1:42:57
2 56 Christina Ross 36 F Chaska MN 2 26:21 8:30 2:01 1 53:06 10.5 1:58 2 24:00 7:45 1:47:24

FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 – 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 16 Amy Dettmer 44 F Grand Rapids MN 1 27:33 8:54 1:53 1 1:00:46 9.2 2:04 1 27:23 8:50 1:59:37
2 36 Elizabeth Karlen 40 F Minneapolis MN 2 30:04 9:42 0:43 2 1:01:21 9.1 0:10 2 33:46 10:54 2:06:03

FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 – 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 20 Kitty Earl-Torniainen 48 F Saint Paul MN 1 24:47 8:00 0:46 2 54:56 10.2 1:31 1 22:42 7:20 1:44:39
2 27 Anne Grabowski 48 F Minneapolis MN 2 26:03 8:25 1:23 1 52:31 10.6 5:59 2 28:28 9:11 1:54:22
3 32 Monika Hoffman 48 F Minnetonka MN 3 28:37 9:14 0:57 3 55:21 10.1 3:11 3 34:18 11:04 2:02:22
4 64 Renae Wright 46 F Danbury WI 4 35:13 11:22 1:09 4 1:12:59 7.6 4:22 4 59:52 19:19 2:53:34
5 47 Wendy Mueller 46 F Andover MN 5 36:29 11:47 1:33 5 1:24:08 6.6 2:32 5 69:05 22:18 3:13:45

FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 – 50
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 22 Jeanne Fleck 50 F Proctor MN 1 25:17 8:10 1:09 1 52:15 10.7 1:28 1 24:04 7:46 1:44:11

FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 – 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 29 Jan Guenther 56 F Long Lake MN 1 23:52 7:42 0:33 1 54:15 10.3 1:10 1 21:03 6:48 1:40:51
2 30 Helen Gunther 58 F Excelsior MN 2 31:34 10:11 0:49 2 1:08:02 8.2 2:18 2 28:22 9:09 2:11:05

FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 – 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 57 Sheri Schrock 61 F Cohasset MN 2 31:59 10:19 1:40 1 1:11:51 7.8 2:14 1 30:29 9:50 2:18:11
2 59 Leslie Stanaway 62 F Minneapolis MN 1 29:45 9:36 0:59 2 1:12:47 7.7 2:06 2 58:34 18:54 2:44:09

FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 – 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 – 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

MALE AGE GROUP RESULTS 17 – 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

MALE AGE GROUP RESULTS 20 – 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 33 Andrew Hoogerwerf 24 M Rock Island IL 1 21:34 6:58 1:04 2 1:03:29 8.8 2:29 1 40:09 12:58 2:08:44
2 23 Alec Fotsch 23 M Minneapolis MN 2 27:12 8:47 1:08 1 55:49 10.0 2:26 2 42:16 13:39 2:08:50

MALE AGE GROUP RESULTS 25 – 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 67 Andrew Tilman 27 M 2 20:42 6:41 0:48 1 49:30 11.3 1:19 1 19:43 6:22 1:32:00
2 55 Jordan Roby 25 M Wayzata MN 1 20:41 6:41 0:22 2 49:54 11.2 2:08 2 21:28 6:56 1:34:31
3 35 Thomas Jones III 26 M Kansas City MO 3 23:34 7:36 0:42 3 1:00:17 9.3 1:52 3 54:17 17:31 2:20:41

MALE AGE GROUP RESULTS 30 – 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 10 Sean Cooley 30 M St. Paul MN 1 19:46 6:23 1:09 1 42:42 13.1 1:17 2 20:18 6:33 1:25:09
2 14 Dennis Curran 33 M Plymouth MN 2 20:09 6:30 1:06 2 50:29 11.1 1:02 1 20:05 6:29 1:32:49
3 26 Brian Glaeser 30 M Somerset WI 3 22:10 7:09 0:37 4 53:56 10.3 2:04 3 24:02 7:46 1:42:47
4 48 Andrew Murphy 33 M St. Louis Park MN 5 27:39 8:55 0:59 5 58:53 9.5 4:02 4 27:39 8:55 1:59:10
5 3 Michael Bieber 31 M Spring Lake Park MN 4 22:16 7:11 0:56 3 51:28 10.8 2:39 5 44:23 14:19 2:01:40

MALE AGE GROUP RESULTS 35 – 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 40 Joel Lafrance 35 M Plymouth MN 1 20:08 6:30 0:44 1 43:08 12.9 1:11 1 19:09 6:11 1:24:19
2 34 Alan Johnson 37 M Grand Forks ND 2 21:54 7:04 0:52 2 50:32 11.0 1:15 3 35:26 11:26 1:49:57
3 52 Tyler Purdy 38 M Wayzata MN 3 27:39 8:55 0:58 3 58:53 9.5 4:03 2 27:40 8:56 1:59:11

MALE AGE GROUP RESULTS 40 – 44
Place Bib Name Age Sex City SSt Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 13 Justin Cummins 40 M Duluth MN 1 21:37 6:59 1:05 3 51:46 10.8 1:45 2 23:43 7:39 1:39:54
2 38 Jukka Kukkonen 43 M St Paul MN 4 24:35 7:56 0:40 1 49:49 11.2 1:36 4 29:02 9:22 1:45:40
3 66 Jacob Kjome 43 M 3 24:22 7:52 1:16 6 1:00:51 9.2 1:37 1 22:32 7:16 1:50:36
4 31 David Haaland 40 M Saint Paul MN 5 25:14 8:09 1:19 2 50:49 11.0 2:23 6 32:41 10:33 1:52:24
5 49 Scott Needham 42 M Eagan MN 2 23:51 7:42 1:29 4 58:45 9.5 1:48 5 31:37 10:12 1:57:27
6 15 Alan Dettmer 44 M Grand Rapids MN 6 29:04 9:23 1:54 5 1:00:36 9.2 2:15 3 24:13 7:49 1:58:00

MALE AGE GROUP RESULTS 45 – 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 24 Tim Gallagher 47 M Aurora IL 2 23:12 7:29 1:09 1 49:41 11.2 1:28 1 26:00 8:24 1:41:28
2 17 Charles Donly 46 M Minneapolis MN 1 22:08 7:09 0:35 2 53:10 10.5 1:33 2 26:35 8:35 1:44:01
3 50 John Odom 48 M Chanhassen MN 3 24:21 7:52 1:50 3 53:38 10.4 2:59 4 30:07 9:43 1:52:54
4 42 Paul Langer 49 M Minneapolis MN 4 26:25 8:32 0:48 5 55:56 10.0 2:26 3 28:12 9:06 1:53:45
5 58 Tom Segar 45 M Minnetonka MN 5 29:12 9:26 2:14 4 54:56 10.2 4:08 5 32:11 10:23 2:02:39
6 4 Robert Blithe 47 M Webster WI 6 35:13 11:22 1:08 6 1:12:47 7.7 4:33 6 55:39 17:57 2:49:18

MALE AGE GROUP RESULTS 50 – 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 2 Mike Berkopec 53 M Eagan MN 2 23:32 7:36 1:27 1 49:13 11.3 1:39 1 21:45 7:01 1:37:34
2 61 Eric Vicari 51 M Oakdale MN 1 22:07 7:08 0:52 2 58:34 9.5 1:35 2 40:07 12:57 2:03:14

MALE AGE GROUP RESULTS 55 – 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 7 Richard Chin 56 M St. Paul MN 1 22:22 7:13 0:57 4 55:32 10.0 1:23 1 22:50 7:22 1:43:02
2 8 Stephen Clark 58 M Cushing WI 2 22:31 7:16 1:03 1 52:41 10.6 1:56 4 26:26 8:32 1:44:35
3 6 Anthony Carter 57 M Cohasset MN 3 24:12 7:49 1:25 5 58:05 9.6 1:39 2 23:13 7:30 1:48:32
4 60 Peter Thelen 57 M Minneapolis MN 6 25:26 8:13 0:58 3 54:04 10.3 2:37 3 25:40 8:17 1:48:43
5 19 Mark Drangsholt 58 M Seattle WA 4 24:42 7:58 0:25 2 53:10 10.5 1:36 6 29:13 9:26 1:49:04
6 5 Tim Brown 57 M Blaine MN 5 25:24 8:12 0:33 6 1:00:09 9.3 2:40 5 28:53 9:19 1:57:37

MALE AGE GROUP RESULTS 60 – 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 18 David Dow 60 M Stillwater MN 1 24:53 8:02 1:43 1 56:09 9.9 2:00 1 13:00 4:12 1:37:41

MALE AGE GROUP RESULTS 65 – 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank RUN Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank SKI Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 63 Mark Winholtz 65 M Andover MN 4 33:54 10:56 0:46 2 1:02:44 8.9 1:52 1 30:35 9:52 2:09:48
2 37 Daniel Kirk 69 M Blaine MN 3 30:22 9:48 0:33 1 1:00:16 9.3 1:00 3 54:10 17:29 2:26:19
3 51 John Tom Pierce 66 M Westwood Hills KS 1 29:57 9:40 1:06 3 1:18:41 7.1 2:46 2 44:09 14:15 2:36:36
4 11 Tom Couillard 66 M White Bear Lake MN 2 30:15 9:46 2:02 4 1:41:48 5.5 8:12 4 64:47 20:54 3:27:02

MALE AGE GROUP RESULTS 70 – 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======